MÁ VÝROK HEREČKY MEG RYAN INTELEKTUÁLNÍ HODNOTU VÝROKU FILOZOFA LUDWIGA WITTGENSTEINA?

6. října 2014 v 11:23Jak jsem včera slíbil - tak jsem dnes splnil.
Jak jsem titulkem naznačil dnešní téma - tak v něm budu pokračovat.


Předesílám, že dotyčný film jsem neshlédl, neviděl, takže nevím, zdali je mnou sledovaná věta někde v jeho vnitřku vůbec obsažena; ale ve své dramaturgické intuici jsem si i z pár vět textového foršpanu vytvořil stručný popis děje: ve filmu s nápisem předpokládaně souvisejícího.

Meg Ryan, zasažené brzy po začátku náhlou zprávou o nevěře jejího partnera, se naprosto naráz zbortí svět.
Všechny její dosavadní návyky ztratily souvislosti a přestaly fungovat, vztahy mezi jednotlivostmi, jakož i ony samy, ztratily smysl. Ztrátou dosavadního světa, wittgensteinovsky řečeno, světa jako souhrnu faktů, ocitla se, ona sama bezesmyslná, v depresích.
Nevím, zdali jí někdo poradí, nebo se ona zmátoří sama, ale v jakési přežitosti si svede položit, respektive jen uvědomit jako existenci, takovouto (popřípadě je: tuhletu) základní lidskou otázku:

CO CHCI?

A kdo Wittgensteina čte, ví, že dobře položena otázka je i ihned odpovědí.

Takže, neboť Meg Ryan je ve filmu módní návrhářkou, napře všechny svoje výtvarné dovednosti, vystříhá z papíru potřebná písmena, vybarví je k vizuální zajímavosti, přihmoždí připínáčky v dokonalé pohlednosti celý nápis na jakousi pracovní tabuli, aby jej měla celý příští čas před očima - a dostane tak nápisem šém, Větu, mantru, motivační slogan, tedy cosi, s čím jde náhle jako pobídkou všechno líp, skvěle, dokonce až k naprostému zdaru korunovanému happyendem.

Pro ctitele tradic podstatnosti zde jako význam připomenu podobnost vzhledu i významu jejího nápisu nejprvotnějším artefaktům klasických amerických konceptuálních umělců - až se jeden diví, jak je taková tradice vizuálně zcela zažitě samozřejmá i v prostředích filmů hollywoodské produkce.

Jakož i v prostředí tamního zcela běžného kýče, jak poskytuji ihned příští ukázkou.


Poněvadž jsem sám neviděl, a proto nevím natolik, abych mohl souditi, učinil jsem včera v neděli dvojí, co by se mi do příštích časů mohlo vyplatit.

Jednak jsem prostřednictvím fejsbuku napsal vzkaz mladší sestře mého dávného famáckého spolužáka Jana, neboť tato ve všech tuzemských filmech hlas Meg Ryan dabuje. Takže jsem Martinu Menšíkovou požádal, poněvadž si snad tuhle párkrát v dabingovém studiu obhlíženou scénu s nápisem ze samého začátku filmu pamatuje, a pokud opravdu patří do banku hereččiny filmografie, tak ať mi o ní napíše pár vět svých vlastních zkušeností, vzpomínek.

Poněvadž ve zdejším městě takový kiosek není, probrouzdal jsem se internetem, zdali, nastane-li taková definitivní potřeba, si bude možno lacino koupit k jednomu ohlídnutí, a posléze k přepsání jediného místa děje videovým citátem, dotyčný film s názvem ŽENY na kazetě DVD.
Dlouho mi bylo zvěstováváno, že je vyprodáno - přesto nakonec se mi zadařilo objevit poslední ještě dostupný exemplář tohoto artiklu, dokonce za cenu vstřícně příhodnou a s případným odběrným místem, nevěděl jsem, netušil, za prvním hned rohem od zatím poslední mé dosavadní pobytové adresy.
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama