DENÍK 27.

28. prosince 2015 v 18:4228. 12. 2015

Včera v sobotu krátce po osmé ranní jsem na náměstíčku před obchodním střediskem značky Billa rozmlouval s jedním ze strážných internačního tábora pro migranty, který se nachází ve Vyšních Lhotách.
Poněvadž jsem jako kluk byl ve stejných barácích dvakrát na letním pionýrském táboře, dnešní poměry v nich mě o to více zajímaly.
Připodotknu pouze, že strážní službu tam nevykonávají jednotky policie nebo vojska, nýbrž jednotlivci oblečení ve stejnokrojích bezpečnostní služby Sekuritas, povětšinou lidé pouze jen čímsi vyučení v naprosto jiných oborech jako třeba tenkrát ti strážní v Dachau, bez jakéhokoli školení nebo související civilizující instruktáže před nástupem do služby.
Takže na průběžné problémy genocidně zločinné je tak tu již předem zaděláno - pokud koho vůbec zajímá jak a na jaké, odpovím příklady na případný jejich dotaz jakkoli adresovaný do administrace tohoto deníku.


Včera rovněž, ale až před večerem, jsem si stáhnul z internetu zřejmě do příštích časů mi hodně užitečnou (ale abych to nezakřiknul!!!) knihu ve formátu pdf - jmenuje se ZÁKLADY SÉMIOTIKY I, pro studenty olomoucké Univerzity Palackého ji sestavil a napsal na počítači Vít Gvoždiak, ale zrovna tihle adresáti ji zřejmě číst nebudou.


Mi se dotyčná kniha zalíbila hned na samém začátku četby nejenom proto, že v ní autor upozorňuje na tento mi vždy milý tautologicky znějící citát obsažený v nejrozsáhlejší knize Ludwiga Wittgensteina.

Pak je hned brzo na samém začátku obsažen též můj oblíbený kousek druhý, rovněž citovaný - a mnou tu poskytnut kurzívou:
"Zda pan Mutt fontánu vlastnoručně vytvořil, či nikoli, není důležité. VYBRAL ji. Vzal předmět běžného života, umístil ho tak, že vlivem nového názvu a úhlu pohledu zmizela jeho účelná hodnota - vytvořil pro tento objekt novou myšlenku."9

Přičemž poslední část této věty já převzal, malounko v jednom slově upravil, a s pocitem, že jsem vytvořil (jak se uvádí či nabádá v citátu) novou myšlenku a uvedl ji jako obrázek na samém začátku dnešního zápisku.

Pro ty, co jsou líní navracet se ke zdrojům, a těmi ze sem příchozích jsou všichni, napíšu již publikované ztučnělými verzálami, aich, ach.

VYTVOŘ PRO TENTO OBJEKT NOVOU MYŠLENKU !

Co tedy, jaký, je význam onoho slova objekt, jehož přítomnost ve větě citátu (tedy oné wittgensteinovské řeči svého druhu) mě tak upoutala, dokonce optimisticky naladila?

Je to ono, dokonce totéž, co nazývám ve svém chápání či soukromé interpretaci obrazce sémiotického trianglu slovem věc?

Přičemž význam slova věc tedy nepoužívám jen ve smyslu materiální (či jinak fyzicky hmotně existující) objekt.


Z jiného pramene se ovšem dovídám s malou změnou podoby, že sémantický vztah znak označuje věc je v tomto obrazci (hned na pohled jiném, nežli schématem poskytoval předvčerejší) sémiotického trojúhelníku údajně znázorněn jako nepřímý, zprostředkovaný někomu tzv. konceptualizací, neboli též reprezentací, významu skutečnosti prostřednictvím pojmů a jejich vyjádřením pomocí nějaké znakové soustavy.

(Připomínám z předvčerejška relaci, že slovníkově ono conceptual znamená pojmový.)

Nato tasím, že takovýchto naprosto stejných sémiotických trojúhelníků, tedy názvově triadicky identických a přitom různě značených, teď mám k dispozici ve schématech již jedinečné 2 kusy.

Přičemž dodám, že sémiotika sama je i vědou o značení a označování.
Možná, dokonce, že i o přesném, ba co nejpřesnějším, značení a označování.


Možná, že nějakou korigující podrobnost se dočtu hned v dnešním večerním pokračování ve zmíněné knizeVíta Gvoždiaka.
Nebo svou případnou zatímní neschopnost chápat evidentní postupně časem zlomím k lepšímu.


Teď navečer, kdy už po odpolední konzultaci s lékařkou vím, že mám cosi s chrupavkou uvnitř levého kolena, připjal jsem pouze srovnání dvou poledních fotografií, jedné cvaknuté starým tabletem a druhé pořízené o chvíli nato otřískaným nikonem, abych jimi doložil, popřípadě ilustroval, svůj nedávný dotaz znějící v původním znění takto:

TATÁŽ VĚC, Z TÉHOŽ MÍSTA DVĚMA RŮZNÝMI ZPŮSOBY ZPODOBENA, SE STÁVÁ, POPŘÍPADĚ POZŮSTÁVÁ, TOUTÉŽ VĚCÍ?
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama