DENÍK 3.

2. prosince 2015 v 13:4302. 12. 2015

Žil před stoletím, jmenoval se Alexandr Sommer Batěk.
Kromě jiného se zabýval neoglyfy - etymologickou konstrukci názvu tohoto druhu písmennosti nechť si každý zájemce, nebo zájemkyně, odvodí sám, sama, sami.
V každém případě nejsou neoglyfy žádným mimozemským jazykem, ani se za cosi takového nevydávají; autor je vymýšlel pro potřebu i praxi jednotné a univerzální řečové domluvy všech obyvatel zdejší planety v jedné všem srozumitelné řeči.

Přesto mohou posloužit jako srovnávací materiál s případnými vnějšími podobami jazyků mimozemských nebo vesmírných, za jaké je vydávají kontaktéři jiní.
Jakož i v případě příštích zpráv námi sledovaného Rosti M. jako případná dílčí pomůcka k posuzování, nakolik vizuální podoba jím předávaných zpráv zachovává člověčí komunikační atributy nebo detaily.

Neoglyfy jsou jakési hieroglyfy, což vytváří jistou potíž při jejich popisu, neboť pro jejich zobrazení v žádném PC editoru nejsou k dispozici příslušné fonty. Na stejný problém pravděpodobně narážel sám Batěk v letech 1931 až 1936 z důvodu obtížnosti knižní sazby jeho souborů šestnáctistránkových sešitů.

Autor definuje neoglyfy jako znaky pojmů, které v různých řečech se vyjadřují různými zvuky. Neoglyf jest ideogram, tj. obraz myšlenky, a není poután na slova různých jazyků. Tento jeho obraz myšlenky, tj. slova nebo výjimečně složeného výrazu (zatím uvažujeme bez ohledu na gramatiku a syntaxi zapisovaného textu), je většinou interpretován zcela naivní ikonou, která představuje grafickou podobu čili obrázek významu daného slova. Například myšlenka vyjádřená zvukově v češtině slovem "prase" je zapsána ikonou prasátka, jak ji maluje čtyřleté dítě a jak ji můžeme znát z obrázků na školních lavicích v nižších ročnících. Jenom nemá ten zakroucený ocásek.

Přes všechnu autorovu píli a zaujetí je cosi takového pro běžné všednodenní pozemské komunikační uplatnění naprosto nemožné, pro psaní třeba jen pouhých esemesek nepoužitelné.

Jako případná dílčí hodnotitelská pomůcka k rozsuzování platnosti původu či původnosti oněch mimozemských písmen však ve funkci rozhodce posloužit může.

Případní zájemci o neoglyfy Alexandra Sommera Batěka naleznou více na tomto odkazu:
.


02. 12. 2015


Na tomto odkazu naleznete následující vstupní podobu.


Posléze si dotyčný obrázek můžete stáhnout - a dokonce, pro zvýznamnění vzhledu, z něj pro případné zevlouny vyrobit obrázky 2.Třebaže mi je nabízeno jako mimozemský jazyk - pro ornamentálnost vzhledu považuji dotyčné za nějaký druh nebo způsob pozemské autorské stylizace.

Nepředpokládám totiž, že tamti píšící nám pozdravy zdaleka jsou nějakými přenadšenými rebusáři, popřípadě malérečkami, a pokud tedy navazují spojení, tak tedy způsobem co nejjednodušším.

Přičemž jejich písmo musí být delším civilizačním vývojem vybroušené do co největší jednoduchosti a praktičnosti, navíc dálková zpráva jimi posílaná musí být co nejodolnější vůči šumům, zpřetrhání, nesrozumitelnosti a poruchám.

Případný prasečí ocásek ve znaku, jakákoli kudrlinka v písmenu, by byly jen semeny nesrozumitelnosti.
Čímsi redundantním a navíc.

Dívce s postavou miss, oblečené do 7 sukní lidového slováckého božíhodového kroje, by se obdobně obtížně prosmýkávalo mezerou mezi dvěma horizontálně nataženými ostnatými dráty kraví ohrady.

Pokud by se předostala, dostavila by se do cíle v čemsi sice hole tělesně pohledném, ale vůči původnímu vzhledu k nepřečtení…

Podoba písma ve zprávách tamtěch proto musí být striktní a přesná, pokud vůbec něco takového jako písmo ještě používají.

Dokonce by mi připadalo z jejich strany praktické a účelné, kdyby s námi korespondovali ve kterémsi jsoucím našem pozemském jazyku.

Proto jsem zvědav, a připravuji se, na podoby příštích mimozemských zpráv prostřednictvím kontaktéra Rosti M., jenž jejich postupné dodávání slíbil, nejsou tomu ani tři dny.
Což jsou v měřítcích vesmírných dálav pouhé miliardtiny miliardtiny pouhounké jedné světelné vteřiny…
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama