DENÍK 7.

7. prosince 2015 v 14:3906. 12. 2015

Na opavské předvánoční výstavě art brutu nic textového instalovaného neměli.

Nic pro vhled, všechno skrze vzhled jen určené pro pohled, pro ono celospolečensky oblíbené normalizační kochání.
Pro onu tuzemci tolik tak oblíbenou hezkost se však návštěvníkům líbilo - a se jim to taky líbí, jak mi vehementně stloukala do případné změny mého názoru tamní kustodka.

Došlému, dojedšímu, za nějakou pobídkou k rozmýšlení, tak z takového sortimentu mi nenabídli nic.

Navíc se tu kurátorovi zcela spletly žánry, takže namísto onoho avízovaného art brut nabízel ke koukání položky spíše ze šuplíků oboru naivistického/insitního umění.

Jak řečeno, v prostředí haly k zážitku nic prezentujícího výtvarnou práci s texty, nezbylo mi tedy nafotit než cosi kurátorsky určitě zcela nemíněného: náhodně vzniklou nástěnnou kompozici s piktogramem pánské toaletky, tedy znakem, symbolem, písmenem svého druhu.


07. 12. 2015

Nežli jsem včera před 9. odjel elefantem Českých drah opavským směrem, byl jsem si po 7. ranní na nábřeží zaběhat.

Vytvořil jsem si zase jeden z osobních rekordů, aniž jsem se za tu odběhnutou tentokrát jen půlhodinku zájmu sebeméně uřítil, nebo dokonce zpotil.

Tak to má být, je-li patřičné, a jemu určeno, vše související se má dít lehce, bez přemáhání.

Cestou nazpátek z nábřežního běžiště jsem to vzal jako vždy s přehnaně rozmáchlou chůzí okolo rohu žluté budovy hotelu Piast před nádražím.
Činím tek pokaždé při návratech kvůli vydýchání - tentokrát jsem cosi uviděl.

Jakousi dílčí pohledovou změnu (entoptický efekt?), jež vznikla nedávnou rekonstrukcí všech kolejišť nádraží, přičemž její náklady činily v korunách zhruba miliardu.

Cosi jako kaleidoskopický stav zrcadlení čehosi v sobě samém - tedy jazyka v jazyce.

O hodinu později, než jsem odjel do Opavy, hned, cestou na nástupiště jsem tento náhlý ozřejmující vhled wittgensteinovského druhu v zevní kaskádovité podobě dávného elektronického televizního triku nafotil, a odpoledne potom, po návratu, umístil do železničářského oddílu na fejsbuku.


Do rána jsem obdržel 2 související vzkazy těch, kteří totéž nafotografovali mnohem dřív; mohu tedy, rozvit ukázkami, v tomto tématu dále rozmýšlet.

Musel jsem tedy vložit ještě jednu fotografii, abych doložil, že můj záměr je od samého počátku konceptuální, zatímco obou pánů ryze (popřípadě: veskrze jen) nezávazně příležitostně dokumentačně zobrazovací.

Věcně zpodobovací - oproti intelektuálně rozvažujícímu.

Neboť jsem mínil, po odpovědích těch 2 pánů, s nápadem hopsat k čemusi jako představě místní výstavy.

Snad by se po výzvě tohoto druhu shromáždilo takových, a stačilo by, dalších ještě 10 fotografií jiných verzí intelektuálních stavů těchto dvojjazyčných názvových nápisů ze současného, nedávno za skoro miliardu rekonstruovaného, teritoria českotěšínského nádraží.
K nimž bych býval byl přilípnul coby organizátora cosi jako komentujícího wittgensteinovského ducha kompetenčně souvisejícího s nazýváním, čili pojednávajícího o pojmenovávání věcí.

Jenomže na fejsbuku se dnes v pondělí dopoledne navazující další příspěvky zcela vymkly takovémuto způsobu rozvahy nebo úvahy, konceptuálním mezím, když zúčastněným nebyl/není vůbec jasný či zřejmý oficiální název města, jeho geneze, jakož i elementární zdroj zákonných důvodností onoho úředního dvojjazyční, jehož ony v samých sobě se zrcadlící tabulky by měly být jmenným, popřípadě názvovým, jednoznačně pojmenovávajícím návěštím.

Nafotografovali přece svého druhu raritu, popřípadě bizarnost - a to přece jako výpověď o významovém světě stačí…

Ovšem pouhé zmnožení dílčího slova, tedy sousloví, takto vizualizující anekdotou možná prezentovanou vyvozující se asynchronitou odhalilo, a možná i doložilo, že označující slova se zřejmě vymkla jimi označované místní topografii ve všech jejích souvisejících významech - obdobně částečně srozumitelně, jako bychom komunikovali (dokonce v tomtéž písmu) s jakýmisi nevzhlednými bytostmi příslušníků vesmírně mimozemských civilizací.
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama